Akcja "Podaruj wiersz"

         Zapraszamy do udziału w akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herbert „Podaruj wiersz”. Udział w inicjatywie polega na wybraniu wiersza z udostępnionych tomików poezji, odręcznym przepisaniu go na przygotowanej przez Fundację papeterii a następnie podarowaniu dowolnie wybranej osobie. Może to być gest sympatii, przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, uśmiech, uświadomić obdarowanemu, że jest dla kogoś bardzo ważny. Jest to też akt ofiarowania innym swojego czasu, myśli, swojej wrażliwości i obecności.Klasa V Pł z panią polonistką jako pierwsza wzięła dziś udział w akcji. Ogromne zaangażowanie uczniów sprawiło, iż nie skończyło się na przepisaniu tylko jednego wiersza, ponieważ osób bliskich sercu okazało się być tak wiele…Papeteria z wierszami została ubarwiona motywami roślin i zwierząt, zabrana do domu i już niebawem sprawi komuś ogromną radość.

Akcja w naszej bibliotece będzie trwała do 20 listopada – każdy bez wyjątku może komuś podarować wiersz a z nim odrobinę siebie, swojego czasu, myśli, atencji i sympatii.

Dzień głośnego czytania

Z okazji Dnia Głośnego Czytania najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali znanej i lubianej  przez wszystkich „Bajki o Czerwonym Kapturku”. Klasa IV Pf  uświetniła lekturę przedstawiając młodszym kolegom  przygody sympatycznej dziewczynki, babci i strasznego wilka przy pomocy wcześniej przygotowanych  kukiełek. W leśnej scenerii, przy akompaniamencie wesołych piosenek uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali  bajki Ch. Perraulta a na zakończenie wzięli udział w zabawach aktywizujących. Zweryfikowaliśmy zwartość koszyczka dla przeziębionej babci oraz uczyliśmy się rozróżniania drzew liściastych od iglastych. Wspólne wysłuchanie bajki oraz  późniejsze aktywności dostarczyły dzieciom dużo dobrej zabawy oraz wielu pozytywnych emocji.

"iTeatr dla Szkół" w naszej Bibliotece

Nasi  najmłodsi uczniowie w ramach programu iTeatr dla Szkół obejrzeli dziś transmisję spektaklu pt. „Ile żab waży księżyc” ze Śląskiego Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Przedstawienie było ciekawą opowieścią o spotkaniu Króla samochwały z samotnym Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy mnóstwo dziwnych  pytań. Zirytowany Król  początkowo ignorował intruza, a w końcu pozbył się go. Jednak po pewnym czasie  odkrył  w sobie wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otworzył  się na Chłopca, jego fantazję i ciekawość świata - baśń ku zadowoleniu młodych widzów zakończyła się pomyślnie.

Coroczna akcja "Narodowa czytanie dzieciom" w naszej Bibliotece

W tym roku, podczas Narodowego Czytania w naszej bibliotece odczytaliśmy nowelę pt. „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej – patronki naszego ośrodka. W celu lepszego odbioru tekstu wykorzystaliśmy elementy czytania wrażeniowego: lektura odbyła się w scenerii ubogiej izby bohaterów utworu, towarzyszyły jej wyświetlane na ekranie fotografie przestawiające poszczególne sceny, zapach barszczu i świeżego chleba, a także wesołe śpiewy kosa oraz dźwięk tragicznej eksplozji. Wszystko to w połączeniu ze wspaniałym i sugestywnym odczytem naszych nauczycieli sprawiło, że mogliśmy odbierać utwór wielozmysłowo, na pewno zapamiętamy go na długo.

”Cztery pory roku w wierszach dla najmłodszych”

29 maja odbył się wernisaż wystawy ”Cztery pory roku w wierszach dla najmłodszych”, składającej się z dwunastu barwnych ilustracji, wykonanych przez naszych nauczycieli, zainspirowanych poezją dla dzieci i młodzieży. Otwarcie ekspozycji połączone było z wyborem przez uczniów klas I-III najpiękniejszej pracy, obejrzeniem kolorowej prezentacji multimedialnej i zabawą plastyczną przy dźwiękach utworów Vivaldiego, zagadkami dotykowymi oraz rozpoznawaniem fragmentów wierszy. Działania podejmowane podczas zajęć, jak również prace z naszej szkolnej galerii ukazały piękno i różnorodność każdej z pór roku w ujęciu poetyckim, muzycznym, plastycznym oraz w obiektywie aparatu fotograficznego. Zapraszamy wszystkich uczniów z wychowawcami do obejrzenia wystawy (korytarz budynku internatu) oraz przeczytania załączonych do niej wierszy.

{rocbox album=|myalbum| thumbcount=|6|}images/joomgallery/originals/2018-2019_1105/sportowa_1_1107/cztery_pory_roku_w_wierszach_dla_najmodszych_1210/*{/rokbox}